Fırında Tavuk Pişirme Teknikleri | Lezzetli Tariflerin Adresi - PintSocials 
YEMEK Fırında Tavuk Pişirme Teknikleri

Fırında Tavuk Pişirme Teknikleri

6 ay önce     YEMEK 0
Fırında Tavuk Pişirme Teknikleri

Fırında Tavuk

  1. Fırını önceden 400 derece F (200 derece C) kadar ısıtın.
  2. Tavuğu kıstırmak için: Bir kesme tahtası üzerine tavuk omurgası ve kesmeli koyun. Çok keskin ve güçlü bir mutfak makası kullanarak, iki göğsün birleştiği yerde, göğüs kemiğinin ucunda küçük bir 1/4 ila 1/2 inç kesim yapın. Kuşu ters çevirin, göğsün üste gelecek şekilde. Kümeye yaslanacak şekilde bastırın.
  3. Tavuğu cilt tarafı aşağı bakacak şekilde bir tepsiye veya kızartma tavasına koyun ve tuz ve karabiber serpin.
  4. Parmaklarınızı, tavuk göğsü, uyluk veya her iki ucunun ucundaki ceplere kaydırarak cildi nazikçe kaldırın. Her bir uyluk ve her meme için en az 2 dilim olacak şekilde, limon dilimlerini cildin altında, olabildiğince geriye doğru kaydırın. Gerekirse sert kaynaklardan kaçınmak için biberiye dallarını dikkatlice cilt altına kaydırın, ikiye katlayın. İsterseniz ilave tuz ve karabiber ile tavuk baharatlayın.
  5. Önceden ısıtılmış fırında kızartın, kemiğin yanındaki koyu etin içine yerleştirilmiş anlık bir termometre en az 165 derece F (74 derece C), yaklaşık 50 dakika okuyana kadar kızartın.
  6. Fırından çıkarın ve oymadan önce meyve sularının çökelmesini sağlamak için 5 dakika bekletin.

Notlar

  • Salamura edilmiş bütün bir tavuk kullanmayı tercih ederim. Salamura bir tavuk kullanıyorsanız, hazırlamadan önce iyice duruladığınızdan emin olun.
  • Buna taze sebzeler ekleyebilirsiniz - 20 ila 30 dakika pişirme süresinden sonra tencereye ekleyin, böylece tavukla aynı anda bitebilirler.
    Bu habere henüz bir yorum yazılmamış. İlk yorumu siz yazın!