Meksika Usulü Sıcak Çikolata ! | Lezzetli Tariflerin Adresi - PintSocials 
İÇECEK Meksika Usulü Sıcak Çikolata !

Meksika Usulü Sıcak Çikolata !

6 ay önce     İÇECEK 0
Meksika Usulü Sıcak Çikolata !

Yılın bu zamanını seviyorum! Her şey sıcak çorbalar ve sıcak içecekler yudumlarken süveter, kasketleri ve atkılarıyla birleşiyor.

Havadaki soğuk havalarda, soğuktan kurtulmak ve herhangi bir yüze bir gülümseme getirmek için ılık bir vegan sıcak çikolata partisi hazırlamak için mükemmel bir zaman!

MEKSİKA SICAK ÇİKOLATASI NEDİR?

Aztek Sıcak Çikolatası olarak da bilinen Meksika Sıcak Çikolatası, yarı tatlı çikolata, tarçın, hindistan cevizi, vanilya ve bir tutam cayenne karışımının rahat ve eskimiş bir içki için lezzetli bir karışımıdır. Tipik sıcak çikolatadan çok daha kremsidir, bir kez eritilmiş çikolata barları veya midyeleri kullanarak karşı konulmaz bir kalınlaşmış ve kremsi bir doku verir. Lezzet ve kadife dokusuyla dolu, onu bizim kadar seveceğinizi biliyorum!

 

MEKSİKA SICAK ÇİKOLATA MALZEMESİ

Burada Meksika sıcak çikolatası yapmak için gereken malzemeleri ve ayrıca gereksinimlerinize uyacak malzemeleri değiştirmek için öneriler bulacaksınız.

  • Çikolata - Yarı tatlı veya herhangi bir bitter çikolata veya kakao tozu kullanmaktan çekinmeyin (tarif kartındaki nota bakınız). Çikolata parçaları, kakao tozu kullanmaktan çok, harika bir şekilde kalın ve kadifemsi bir sıcak çikolata yapacaktır.
  • Süt Dışı Süt - Şekersiz bitki sütü, sade veya vanilya kullanın. Bazı favoriler kaju, yulaf veya badem sütüdür.
  • Tatlandırıcı - Saf akçaağaç şurubu kullandım, fakat saf baston ya da hindistan cevizi şekeri de işe yarayacak. Tatmak için ayarlayın.
  • Tarçın - Hem tarçın hem de tarçın çubukları, tarif kartında belirtildiği gibi kullanılabilir.
  • Küçük hindistan cevizi - Elinizde küçük hindistan cevizi yoksa, öğütülmüş karanfil kullanmayı deneyin.
  • Cayenne - Sıcak çikolatanıza bir miktar ısı ekler. Chipotle tozu da hoş bir lezzet ve ısı katar.
  • Vanilya - Meksika'da ortaya çıkan ve Aztekler tarafından çikolatalı içeceklerin tadını vurgulamak için kullanılan Vanilya, Meksika sıcak çikolata için klasik bir bileşendir. Tutarı ikiye katlamaktan çekinmeyin!
  • Tuz - Tuz tüm lezzetleri açığa çıkarır. En sevdiğim tuz, doğal olarak gerekli mineralleri ve vücudun ihtiyaç duyduğu eser elementleri içeren pembe mineral tuzudur .
    Bu habere henüz bir yorum yazılmamış. İlk yorumu siz yazın!